המדריך המלא לייעוץ תעסוקתי ב2024

תוכן עניינים
תפסו את השליטה בקריירה המזוינת שלכם

מהו ייעוץ תעסוקתי ולמה זה חשוב?

יועץ תעסוקה הוא איש מקצוע שמייעץ לאנשים למצוא את הקריירה והעבודה שהכי מתאימה עבורם. ייעוץ תעסוקתי מתמקד בייעוץ במסלול הקריירה בהכוונה ובאבחון של תחומי העיסוק המתאימים ביותר, בנוסף יועץ תעסוקה ידוע גם בתור יועץ קריירה.

המילה “קריירה” מתייחסת למקצוע העיקרי של אדם אשר בחר להתמקצע בו. לרוב המקצועות נדרשת הכשרה כלשהי או יכולת טבעית. הקריירה של אדם עשויה לכלול עבודה, התנדבות שירות צבאי או ניהול עסק עצמאי. וכאשר אדם חושב לעשות שינוי קריירה בוא פונה לחברה ששם יועצי החברה עוזרים לאנשים למצוא את הדרכים שלהם על ידי התמקדות כיצד הם יכולים לשפר את כישוריהם. גם יועצי תעסוקה עוזרים לאנשים למצוא קריירה, משרות ועיסוקים המתאימים להם ביותר באמצעות מפגשים קבוצתיים שונים כמו ביקורות קורות חיים ומבחני אישיות.

הם גם עוזרים עם טיפים לכתיבת קורות חיים ומפגשי אימון לקראת ראיונות עם מעסיקים בזמן שהם מגישים מועמדות למשרות ומעסיקים ספציפיים שמעניינים אותם.

ייעוץ קריירה הוא שירות המתמקד בקריירה ובשאיפות של הפרט כדי לעזור לו להשיג את מטרותיו. יועצי קריירה מספקים הדרכה לגבי הקריירה שעשויה להתאים בהתבסס על הכישורים, האישיות, תחומי העניין והערכים שלך. יועץ קריירה יכול לעזור בהיבטים רבים של תהליך חיפוש העבודה, כגון הערכת מערכי הכישורים אשר ניחנת בהם וקביעה איזה סוג של קריירה או עבודה מתאימים לך. הליווי בעזרת יועץ תעסוקתי מגיע עם טיפים ליצירת קשרים לראיונות או כתיבת קורות חיים כדי לוודא שהחוויה שלך בחיפוש היעד הבא שלך מתמצה במלואה

יועצי תעסוקה עובדים עם לקוחות כדי לזהות ולחקור הזדמנויות להצלחה בקריירה.

אמנם ישנן דרכים רבות ושונות שבהן ייעוץ תעסוקתי יכול לעזור לאדם, חלק מהדרכים הנפוצות ביותר כוללות הערכת חוזקות וחולשות אישיות, חקר מיומנויות ותחומי עניין, בדיקת התכנות אם יש צורך בלימודים אקדמיים או הכשרות מקצועיות, איתור ערכים או עמדות אישיות המגדירים את עצמם, חידוד המודעות לגבי מגבלות אישיות, פיתוח יעדי קריירה ריאליים ותוכניות להשגת יעדים אלו.

למה כדאי לקחת יועץ תעסוקתי

יועץ תעסוקה הוא איש מקצוע שיעזור לכם למצוא ולהגיע לעבודה המושלמת.

כאשר אתה צריך ייעוץ לגבי הקריירה הבאה שלך, אתה צריך להבין למה ברוב המקרים כדאי ואף רצוי לשכור יועץ תעסוקה מקצועי. היועץ יכול לעזור לך להגדיר את יעדי הקריירה שלך ולקבוע יחד איתך מה הצעדים הבאים שצריך לנקוט כדי להשיג את המטרות הללו. ליועצי תעסוקה יש משאבים רבים כמו אנשי קשר בתעשיות וחברות שונות, ולכן הם האנשים הטובים ביותר להתייעץ בהם בעת חיפוש כיוון תעסוקתי, עבודה או הכנה לראיון.

כמו כן כדאי לשכור יועץ תעסוקה במיוחד אם אתה מרגיש שאתה כבר לא נהנה מהעבודה שלך או אם אתה מרגיש שאתה לא מתקדם בקריירה שלך ואתה מעוניין לחפש מקום עבודה בעלת ערך ומשמעות.

יועץ קריירה יכול לעזור לך לזהות מה אתה באמת רוצה וצריך לעשות בחייך כדי להגשים את המטרות שלך ואז לדייק ולהדריך אותך איך להגיע לשם. הם יכולים גם ללמד אותך איך להתמודד ולהשיג רשת נטוורקינג שיעזרו לך להתקדם בתחום שבחרת וגם ראיונות עבודה. מלבד אלה, יועץ תעסוקתי טוב יכול גם לספק תמיכה רגשית כאשר דברים לא הולכים כסדר מכיוון שהם התמודדו עם אותם בעיות אצל לקוחות אחרים בעבר.

יועץ קריירה או יועץ תעסוקה עוזרים לאנשים לקבל את ההחלטה הנכונה בכל הנוגע לקריירה שלהם. לדוגמה, הם עשויים לעזור לך למצוא עבודה בתעשייה שאתה אוהב. הם גם יכולים לעזור לך להתכונן לראיונות ואפילו לכתוב קורות חיים.

ישנם יועצי תעסוקה שונים בחוץ, אך לא כולם יכולים להביא אותך באמת למקומות שאתה רוצה. אז עדיף להיות זהיר יותר ולבדוק טוב אודותם לפני שמתחילים תהליך כזה או אחר. כדאי לקחת בחשבון את המוניטין של החברה, את הניסיון והמומחיות של היועץ ואת היחס הכולל שלהם ללקוחות, לפני קבלת החלטות כלשהן.

תחזרו אלי, אני רוצה להתקבל לעבודת החלומות שלי

ייעוץ והכוונה תעסוקתית

לפני שאנו ניגשים לתהליך ייעוץ או הכוונה תעסוקתית עליך להבין מה זה בכלל..

הכוונה תעסוקתית היא פעולה של מתן הצעות מקצועיות על מנת לאפשר לאדם למצוא מקצוע המתאים ליכולותיו ולתחומי העניין שלו.

יש אנשים שיכול להיות קשה עבורם לדעת לאיזה עבודה הם הכי מתאימים, אבל יועצים מקצועיים נמצאים שם כדי לעזור. הם יציעו קריירות על סמך הרקע שלך, תכונות האישיות, תחומי העניין וההשכלה שלך, יכול להיות שתוך כדי התהליך יכולים להגיד לך איזו הכשרה תדרוש אם אתה רוצה לבדוק על סוג קריירה שלא חשבת עליה לפני ותוך כדי התהליך פתאום גילית שאתה מתחבר לתחום מסוים שלא ידעת או שמעת עליו לפני. במקרה כזה אולי תרצה יועץ שמתמחה בתחומים מסוימים או שאולי תרצה מישהו שיאפשר לך לחקור אפשרויות שונות מבלי להגביל אותן על ידי הניסיון הקודם שלך.

מחקרים רבים הראו כי ייעוץ והכוונה תעסוקתית הם גורמים משמעותיים בתהליך מציאת הקריירה הבאה שלך. הוכח כי אנשים שלקחו ייעוץ תעסוקתי או ייעוץ קריירה לפני שנכנסו למעגל העבודה נוטים יותר להיות מועסקים בהצלחה רבה יותר,

ייעוץ מקצועי מסייע לאנשים לבדוק עם עצמם את תחומי העניין, החוזקות, תכונות האישיות והכישורים שלהם. זה גם מאפשר להם לבחור קריירה על סמך תחומי העניין שלהם. זה חשוב במיוחד עבור חיילים משוחררים ובני נוער היום מכיוון שיש כיום כל כך הרבה הזדמנויות עבודה בתעשיות שונות מה שמקשה עליהם לבחור מתוך מגוון כה רחב של אפשרויות.

אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים לא מתקדמים לעבר הקריירה הבאה שלהם. היא חוסר מוטיבציה. זה המקום שבו ייעוץ והכוונה מקצועיים יכולים להועיל ביותר. יועצים מקצועיים עובדים עם אנשי מקצוע בתעשיות שונות שיכולים ללמד אותך על ההזדמנויות הפוטנציאליות שיש כיום בשוק, למידע נוסף על שירותי ייעוץ מקצועי תרגיש חופשי לפנות אלינו

ייעוץ והכוונה מקצועית ללימודים

ייעוץ והכוונה מקצועית חשובים לפני שאתם הופכים להיות סטודנטים לעבר קריירה מצליחה. הם מספקים תמיכה וייעוץ כיצד לבחור את הקורס הנכון, מה ללמוד וכיצד להתכונן למבחנים.

יועצים עובדים בבתי ספר, מכללות, אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה. הם גם עובדים במגזר הפרטי עם חברות כמו בנקים, חברות ביטוח או משרדי עורכי דין. ניתן למצוא גם יועצים העובדים עבור סוכנויות ממשלתיות כמו משרד החינוך או המחלקה לענייני חיילים משוחררים.

ייעוץ והכוונה מקצועית ללימודים אקדמאיים או הכשרות מקצועיות הם תהליך של זיהוי תחומי העניין, החוזקות, הערכים ותכונות האישיות של האדם כדי לגלות איזו סוג לימודים תתאים לו ביותר. הכוונה היא ללמוד את הקשר בין ייעוץ והכוונה תעסוקתית לבין אישיותו של התלמיד, יכולתו הלימודית ותכניות העתיד.

חשוב, לפני שאתה מתחיל ללמוד תחום כזה או אחר תראה שיש לך את המידע הנכון אודות התחום שבחרת, יועצים יכולים לעזור לך על ידי מתן מידע רלוונטי שיכין אותך וייתן לך יותר מושג לגבי מסלולי הקריירה שעשויים להתאים לכם ביותר.

מה תפקידו של יועץ תעסוקתי או יועץ קריירה

יועץ קריירה הוא איש מקצוע המסייע לאנשים עם קשיים בקריירה שלהם. התפקיד שלהם הוא להדריך אנשים למצוא את הקריירה האמיתית והטובה ביותר שלהם.תפקידו של יועץ קריירה הוא לספק ייעוץ והכוונה מקצועיים לאנשים שנמצאים במעבר כלשהו בחיים ומחפשים כיוון חדש. יועץ הקריירה מספק בדרך כלל הערכה, ייעוץ, הכוונה והדרכה לאנשים שעושים מעבר קריירה. אם תהית לגבי המחיר של שירות זה אז המחיר של שירותי ייעוץ תעסוקתי משתנה בהתאם למסלול שתבחר

יועצי קריירה יכולים לעזור לך להעריך את כישוריך, לזהות מה אתה רוצה מהעבודה שלך, לחקור את הפוטנציאלים של תעשיות/חברות שונות המתאימים ביותר לצרכים ולמטרות שלך, להעריך משרות/מסלולי קריירה שונים בתחומים או תעשיות שונות, ולמצוא בזמן אמת את המשאבים וההזדמנויות בתעשייה או בתחום העניין החדש שבחרת לך.

יועצים אלה יכולים גם לעזור לך להעריך את עצמך לגבי כישורים מסוימים שמעסיקים עשויים לחפש כמו יכולות מנהיגות או מיומנויות תקשורת וכו’.

יועץ תעסוקה מעניק ייעוץ וסיוע מקצועי כיועץ או מדריך. הוא עוזר לאנשים שמחפשים עבודה חדשה או רוצים לשנות את אופן העבודה שלהם. יועץ קריירה נותן הכוונה לאדם המחפש קריירה, או למי שלא מוצא הצלחה בתפקידו הנוכחי. הם בדרך כלל בקיאים במגמות העדכניות ביותר בתעשייה, ומספקים דוגמאות והדרכה לדרישות השכלה ומיומנות לקריירה העתידית שבו תיבחר.

בתהליך הליווי של היועץ מדברים גם על תנאי  עבודה כמו שכר, הטבות ועוד במקום העבודה החדש, וגם שם הם נמצאים כדי לעזור לך לקבל את ההחלטה הטובה ביותר. הם יכולים גם לעזור לך למצוא משרות על ידי מינוף רשת אנשי הקשר שלהם בתעשייה. יועצים תעסוקתיים משתמשים במגוון טכניקות כדי להעריך את כישוריו ותחומי העניין של הפרט, כגון: ראיונות, מבחני אישיות, דגימות עבודה, מבחני כישורים, סקרים לגבי עבודות קודמות וכו.

ישנם שלושה שלבים עיקריים בתהליך האבחון התעסוקתי:

שלב 1: אבחון תעסוקתי מתחיל באיסוף מידע, הנעשה לרוב באמצעות ראיון אישי.

שלב 2: השלב הבא הוא לנתח ולפרש את המידע שנאסף. זה כולל חיפוש אחר דפוסים, קווי דמיון והבדלים.

שלב 3: השלב האחרון של האבחון התעסוקתי הוא זיהוי מגמות תעסוקתיות פוטנציאליות.

תהליך האבחון התעסוקתי מתבצע לרוב על ידי יועץ תעסוקתי או יועץ קריירה. אנשי מקצוע אלה מאומנים לעזור לאנשים לקחת אחריות על הקריירה שלהם ולקבל החלטות מושכלות לגבי העתיד. יועצים תעסוקתיים יכולים לעזור גם לאנשי מקצוע בקריירה שלהם על ידי מתן הכוונה וייעוץ כיצד לקבל את ההחלטה הנכונה במהלך הקריירה הבאה שלהם.

תהליך אבחון תעסוקתי

לפני  שאתה מתחיל תהליך כלשהו חשוב שתדע שכל תהליך מצריך בסיס להערכת המצב הנוכחי שלך והגדרת יעדים. אבחון תעסוקתי מספק גישה מצויינת להערכה זו.

אבחון תעסוקתי ידוע גם כהערכה תעסוקתית. זה משמש בדרך כלל כדי לקבוע: כמה טוב מישהו יצליח במקצוע מסוים, כמה הוא צפוי ליהנות ממקצוע, האם הוא כשיר למקצוע וכן הלאה. אבחון תעסוקתי הוא תהליך של ניתוח תחומי העניין, הכישורים ותכונות האישיות של האדם כדי לקבוע איזה מקצוע יתאים לו ביותר. סוג זה של הערכה יכול לשמש הן למטרות גיוס והן למטרות הכשרה. אנשים המקבלים הערכה זו בדרך כלל ימלאו שאלון תעסוקתי לגבי תחומי העניין והכישורים שלהם. תוצאות אלו מנותחות לאחר מכן על ידי יועץ תעסוקתי מיומן.

כמובן שגם אצלנו בחברה נשמח לעזור לכל מי שפונה אלינו. בין אם אתם לא עובדים כרגע / מחפשים שינוי בקריירה שלכם אל תהססו לפנות כדי שנוכל לתת עבורכם אפשרויות חדשות שמתאימות בדיוק לכם.

עמרי ווגסטף

יועץ קריירה והבעלים של “מרקורי שירותי קריירה” מומחה לינקדאין, מרצה על ניהול קריירה בעולם העבודה החדש, ומלווה אנשים למציאת עבודה שהם אוהבים.

מרצה בחברות, ארגונים אוניברסיטאות ומנחה הפודקאסט “הצלחה עם משמעות” בו אני מראיין את המנכ”לים המובילים במשק על הצלחה בקריירה.

לייעוץ קריירה אישי לחצו כאן
לתיאום הרצאות בארגון שלכם: לחצו כאן

מה דעתכם? נשמח לשמוע!

מאמרים קשורים שיכולים לעניין אותך:

פתח צ'ט
1
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן עומרי... איך אני יכול לעזור לך?
דילוג לתוכן