איך לבחור יועץ תעסוקתי

תוכן עניינים
איך לבחור יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי

רבים מגדירים את שוק התעסוקה המודרני כג’ונגל סבוך, המותיר את הנכנסים אליו אבודים והמומים.
כמו בג’ונגל האמיתי, גם בג’ונגל המטאפורי של שוק העבודה, יהיה מוטב אם יתלווה אלינו למסע מורה דרך, אדם שמכיר את השטח ויודע כיצד להתמודד עם האתגרים ולמצוא את הנתיב הנכון.
מורה הדרך בסיפור שלנו הוא היועץ התעסוקתי.

מה זה יועץ תעסוקתי?

יועץ תעסוקה הוא איש מקצוע שעוזר לאנשים למצוא עבודה (תעסוקה). הוא עובד עם מחפשי עבודה כדי לזהות את כישוריהם, תחומי העניין ומטרות הקריירה שלהם, ולאחר מכן מסייע להם למצוא מקומות עבודה שתואמים את הכישורים שלהם.
תפקידו של יועץ תעסוקה עשוי להשתנות בהתאם לארגון או לתעשייה הספציפית בה הוא עובד.

כאן יש מדריך לייעוץ תעסוקתי להייטק

איך נראה ליווי של יועץ תעסוקתי?

יועצי תעסוקה מתחילים בדרך כלל בביצוע הערכה ראשונית של הכישורים והחוזקות של הלקוחות שלהם. בדרך כלל, הם גם סוקרים את קורות החיים הקודמים של הלקוחות שלהם כדי לוודא שהם מעודכנים וכתובים בצורה שתהיה אטרקטיבית עבור מעסיקים פוטנציאליים. בנוסף, הם עשויים לערוך ראיונות תרגול כדי לעזור ללקוחות להתכונן לתהליך חיפוש העבודה ולזהות אזורים שבהם הם עשויים להזדקק לשיפור.

לאחר זיהוי הכישורים ומטרות הקריירה של הלקוח, יועץ התעסוקה יכול לחפש משרות פנויות התואמות את כישוריו. יועץ תעסוקה ישתמש במגוון משאבים כדי למצוא משרות פנויות, כולל מנועי חיפוש עבודה, פרסומים בתעשייה ורשתות מקצועיות. לאחר זיהוי משרות פוטנציאליות, יועץ התעסוקה יסייע ללקוח בהגשת מועמדות לתפקידים. זה יכול לכלול בין היתר הכנה לראיונות עבודה, ובניית אסטרטגיה לחיפוש עבודה בעתיד.

יועצי תעסוקה מסייעים ללקוחות גם ביצירת קשרים מקצועיים. הם עשויים להכיר אותם לאנשי מקצוע בתעשייה ולחבר אותם עם מחפשי עבודה אחרים כדי לעזור להם להרחיב את הרשתות המקצועיות שלהם.
יועצי תעסוקה מסייעים ללקוחות גם בפיתוח ותכנון קריירה העתידית, על ידי סקירה של מספר מסלולי קריירה, קביעת יעדים ארוכי טווח ונתינת כלים לזהות הזדמנויות הכשרה והשכלה.
במקרים מסוימים, יועצי תעסוקה יכולים לעבוד עם מעסיקים כדי לזהות את צורכי כוח האדם שלהם, ולאחר מכן לעזור להם למצוא ולגייס את המועמדים הטובים ביותר לתפקידים פתוחים.
הדבר הזה מאוד תלויי ביועץ התעסוקתי, חלקם עושים זאת וחלקם לא.

יועצי תעסוקה יכולים גם לספק שירותים נוספים כמו למשל אימון לחיפוש עבודה ומיתוג אישי. הם עוזרים ללקוחות לפתח אסטרטגיות לחיפוש עבודה, מיתוג אישי, בעזרת קורות חיים מדויקים ובניית פרופיל לינקדאין מנצח, הדרכה לבניית רשת קשרים נכונה בלינקדאין וחיפוש עבודה בצורה מדוייקת. יועץ תעסוקה טוב ידע כיצד להכין אתכם לראיונות עבודה ולנהל משא ומתן על הצעות עבודה יחד אתכם “מאחורי הקלעים”.

אז עכשיו אתם בטח שואלים את עצמכם..

איך אני אדע לבחור מבין כל היועצים בשוק?

עד שתסיימו לקרוא את המאמר הנוכחי סביר להניח שתהיה לכם תשובה!

תהליך מציאת יועץ התעסוקה המושלם עשוי להיראות מרתיע, במיוחד אם אינכם מכירים את הענף או חוויתם חוויות שליליות בעבר. עם זאת, עם מעט מחקר, שיקול דעת, ובעיקר אינטואיציה, תוכלו למצוא יועץ תעסוקה המתאים לצרכים ולמטרות שלכם.

כיצד תבחרו את יועץ התעסוקה המושלם

הגדירו מטרות ברורות לייעוץ התעסקותי

לפני שאתם מתחילים בחיפוש אחר יועץ תעסוקה, חשוב שתהיה לכם הבנה ברורה של מה אתם רוצים להשיג. האם אתם מחפשים עבודה חדשה, שינוי קריירה או סיוע בהיבט מסוים של חיפוש העבודה שלכם?
אחד מתפקידי היועץ הוא גם לעזור לכם להבין מה אתם רוצים לעשות ולהחליט מהן המטרות שלכם, אבל ידיעת המטרות שלכם תעזור לצמצם את החיפוש ולבחור יועץ שמתאים היטב לצרכים שלכם.
אנשים רבים לא מצליחים להציב לעצמם את המטרות וזה בסדר גמור, אך יש לקחת בחשבון שהבנת המטרות יכולה לעזור לך לייעל ולדייק את התהליך.

לפני הייעוץ התעסוקתי – סקר שוק

ברגע שאתם יודעים מה אתם מחפשים, זה הזמן להיכנס לאינטרנט ולהתחיל לחפש יועצי תעסוקה פוטנציאליים. מומלץ לבצע את תהליך החיפוש בגוגל, בלינקדאין, בפייסבוק, באינסטגרם ובטיקטוק, אבל כמובן שאתם יכולים לבצע את החקר שוק בכל דרך אחרת שעולה על דעתם. חפשו יועצים המתמחים בתעשייה או בתחום המומחיות שלכם, אתם יכולים לבקש המלצות מחברים, קולגות או אנשי מקצוע בתעשייה. זהו אחד הטיפים הכי חשובים, שכן חקר שוק לא מעמיק יכול לצמצם את התוצאות האיכותיות שתמצאו ובסופו של דבר להשאיר לכם טווח אפשרויות לא איכותי. קיימים יועצים רבים אך רק מעטים מבניהם הם העילית, כמו בכל תחום, ומתוכם רק בודדים באמת יתאימו לך ולמטרות שלך.

הכירו את יועצי התעסוקה

לאחר שביצעתם את סקר השוק בצורה מעמיקה ורחבה, בדקתם באינטרנט וברשתות החברתיות ושאלתם חברים משפחה וקולגות, הגיע הזמן לבחור מתוך כל האפשרויות 5-6 יועצים שנראים לכם מבטיחים ולדבר איתם בטלפון. מומלץ לדבר עם מספר יועצי תעסוקה כדי לקבל תחושה של הסגנון והגישה שלהם. זה יאפשר לך להשוות ולהבדיל בין אפשרויות שונות ולבחור את המתאימה לך ביותר. חשוב לשאול את כל השאלות שמעניינות אתכם, להבין האם יש התאמה בינכם לבין היועץ והאם אתם מרגישים שניתן לסמוך עליו ועל רמת המקצועיות שלו.

קחו בחשבון את העלות של יועץ תעסוקה

יועצי התעסוקה האיכותיים גובים תשלום עבור השירותים שלהם, לכן חשוב לקחת בחשבון את העלות בבחירת היועץ המושלם. כמובן שלא מומלץ לחסוך כאשר אנו משקיעים על עצמנו ועל העתיד שלנו, אבל חשוב להיות מודעים ליכולת הכלכלית שלנו ולכמה אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להוציא על כל שירות או מוצר. הקפידו לבחור יועץ ששכר הטרחה שלו סביר ותואם את התקציב שלכם.
זכרו – לא כל יועץ תעסוקה שדורש שכר גבוהה הוא מקצועי ויביא אתכם לתוצאות שאתם רוצים, כפי שבאותה מידה בדיוק לא כל יועץ תעסוקה שדורש שכר נמוך מהממוצע הוא בהכרח פחות מקצועי או פחות מתאים לכם.

יועץ התעסקוה שמתאים לכם

ועץ תעסוקה טוב ייקח את הזמן להבין את הצרכים והמטרות הייחודיות שלך, ויתאים את שירותיו כדי לענות על הצרכים הספציפיים שלך. חפש יועץ שמוכן להקשיב לחששות שלך ולספק הדרכה ותמיכה אישית. חשוב שתהיה התאמה בין שיטת העבודה של היועץ לבין מה שאתה מחפש, כמו כן התאמה בין הלקוח לבין היועץ. לכל יועץ יש שיטת עבודה משלו, גישה אישית ותכונות אופי שונות, בדיוק כמו שכל לקוח הוא שונה לגמרי. ניתן להסיק שככל שיש חיבור ברמה האישית והבנה הדדית כך סביר להניח שבירור הצרכים ודיוק התהליך יהיה יותר מתאים לך, אך כמובן שזה לא מחייב.

המלצות על יועץ תעסוקתי

חשוב לבחור יועץ תעסוקתי בעל רקורד מוכח של הצלחה.  שאלו את היועצים על שיעורי ההצלחה שלהם ואם יש להם מקרי מקרה או דוגמאות של לקוחות שהם עזרו בהצלחה למצוא עבודה. לעיתים יועצים לא מתנהלים בכנות מוחלטת בנושא הזה ולכן מומלץ גם לבקש לדבר עם לקוחות של היועץ באופן אישי כאשר ניתן. חשוב להתייחס רק להמלצות מלקוחות שעברו את אותו התהליך שאתה רוצה לעבור והגיעו לתוצאות שאתה רוצה להגיע אליהן בהצלחה. כך באמת תוכל לוודא שההמלצה רלוונטית אליך וניתן לשקול אותה ברצינות.

יועץ תעסוקתי מוסמך – כן או לא?

הכשרה מקצועית איננה מחייבת על מנת להגיע להצלחה, אך היא בהחלט יכולה להעלות את הסיכוי. חשוב לציין כי הכשרה לא חייבת להיות פורמלית במוסד לימודי, אלא יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות ואיכויות שונות. לא כל יועץ שעבר הכשרה פרמלית הוא בהכרח יועץ איכותי, כפי שלא כל יועץ שלא עבר הכשרה פורמלית הוא בהכרח יועץ לא איכותי. חשוב גם לבדוק שההכשרה השיועץ עבר היא רלוונטית לעולם התעסוקה החדש, מכיוון שעולם זה הוא מאוד דינמי ומשתנה מרגע לרגע. ההכשרה שהיועץ עבר לפני 10 שנים לא בהכרח מתאימה לעולם התעסוקה העכשווי.

כאשר מחפשים יועץ תעסוקה בצורה טובה ויסודית, ישנם גם כמה דברים שכדאי להימנע מהם:

יועצים שמבטיחים הבטחות לא מציאותיות
יועץ טוב יהיה מציאותי וישר לגבי מה שהוא יכול לעשות עבורכם, והוא לא יבטיח הבטחות שהוא לא יכול לקיים.
היזהרו מיועצים שמבטיחים לכם עבודה או מבטיחים להתקבל לעבודה בפרק זמן מהיר בצורה לא הגיונית, שכן לרוב מדובר בהבטחות ריקות מתוכן.

יועצים שגובים עמלות גבוהות מראש
יועצים מסוימים עשויים לגבות תשלום גבוה לפני מתן שירותים, מה שיכול להיות דגל אדום.
יועץ טוב צריך להיות שקוף לגבי שכר הטרחה שלו ולהיות מוכן לעבוד איתך כדי למצוא תוכנית תשלום הוגנת והגיונית.

יועצים שאינם מתמחים בענף שלך
לא כל היועצים נותנים את אותו הערך, וחלקם עשויים להיות מנוסים ובעלי ידע בתעשיות מסוימות יותר מאחרים.
חפשו יועץ שיש לו ניסיון ומומחיות בתחומכם, מכיוון שהם יהיו מצוידים יותר לעזור לך למצוא עבודה בתעשייה זו.

יועצים שלא מספקים משוב
יועץ טוב צריך להיות מוכן לספק משוב על קורות החיים ופרופיל הלינקדאין הקיימים שלך על מנת לבדוק האם הם עשויים כמו שצריך או שלא. עדיף להזהר מיועצים שלא בודקים קודם את קורות החיים ופרופיל הלינקדאין הקיימים שלך, מכיוון שהם עשויים לא להיות מושקעים בהצלחה שלכם.

יועצים שאין להם המלצות
בצעו את המחקר שלכם וקראו ביקורות על היועצים שאתם שוקלים לקחת. חפשו יועץ עם מוניטין טוב והרבה ביקורות חיוביות מלקוחות עבר והזהר מיועצים שאין להם ביקורות כלל או ממש מעט ביקורות.
ניתן גם לבדוק אם היועץ חבר בארגונים מקצועיים כלשהם, מה שיכול להיות סימן טוב לאמינותו.

יועצים שדוחפים אותך לעבודה או חברה ספציפית
יועץ טוב יעבוד איתכם כדי למצוא את הזדמנויות העבודה הטובות ביותר שמתאימות לכישוריך ולהעדפותיך, במקום לנסות למקם אתכם בעבודה או בחברה ספציפית. היזהר מיועצים שנראים “נעולים” לכוון אותך לעבודה או לחברה ספציפית במקום להיות קשובים לצרכים ולרצונות שלכם עד הסוף, זכרו שהתפקיד של יועץ התעסוקה הוא למצוא את המשרה המתאימה ביותר עבורכם.

יועצים שאינם אמפתיים וזמינים
יועץ טוב צריך להיות אמפתי ולהבין את הלקוח בצורה טובה ועמוקה, להיות קשוב לשאלות ולחששות שלו. בנוסף כחלק מתהליך העבודה היועץ צריך להיות איתך בקשר בריא ושוטף ולעדכן אותך לגבי התקדמות חיפוש העבודה שלך.
לא מומלץ לשכור את שירותיהם של יועצים שאינם מתקשרים ביעילות או שקשה להגיע אליהם, שכן זה יכול להיות סימן שהם לא מושקעים באמת בהצלחה שלכם ואתם לא חשובים להם מספיק.

 

עכשיו כשאתם יודעים מה צריך לחפש וממה צריך להתרחק, תוכלו למצוא יועץ תעסוקה שמתאים לצרכים ולמטרות שלכם.
זכרו לעשות את מחקר השוק, להיפגש עם יועצים רבים, ולבחור מישהו עם המלצות מנוסה ומתאים לאישיות ולסגנון שלכם.

תהליך ליווי תעסוקתי יחסוך לכם המון זמן כסף ואנרגיה, ובעיקר לעזור לכם לצאת מהמצב הנוכחי שממנו אתם ככל הנראה פחות מרוצים.
אנחנו כאן כדי להגיד שזה לא חייב להיות ככה, אפשר לשבור את הגלגל הזה ולהתחיל לעבוד בעבודה שאתם אוהבים.

עם יועץ התעסוקה המתאים לצידכם, אתם יכולים להרגיש בטוחים ומוכנים כשאתם יוצאים למסע חיפוש העבודה שלכם!

עמרי ווגסטף

יועץ קריירה והבעלים של “מרקורי שירותי קריירה” מומחה לינקדאין, מרצה על ניהול קריירה בעולם העבודה החדש, ומלווה אנשים למציאת עבודה שהם אוהבים.

מרצה בחברות, ארגונים אוניברסיטאות ומנחה הפודקאסט “הצלחה עם משמעות” בו אני מראיין את המנכ”לים המובילים במשק על הצלחה בקריירה.

לייעוץ קריירה אישי לחצו כאן
לתיאום הרצאות בארגון שלכם: לחצו כאן

מה דעתכם? נשמח לשמוע!

שאלות ותשובות על ייעוץ תעסוקתי

יועץ תעסוקתי הוא איש מקצוע המסייע לאנשים לזהות את יעדי הקריירה שלהם ולקבל החלטות מושכלות לגבי מסלולי הקריירה שלהם.
יועצי תעסוקה משתמשים בכלים והערכות שונות כדי לעזור ללקוחות להבין את כישוריהם, תחומי העניין, הערכים והאישיות שלהם, ולספק כלים ידע ואסטרטגיות לחיפוש עבודה, כתיבת קורות חיים והכנה לראיון עבודה.

ייעוץ תעסוקתי חשוב בעולם החדש בשל שוק העבודה המשתנה במהירות והצורך הגובר של אנשים להסתגל ולהתאים את הקריירה שלהם.
יועצי תעסוקה מספקים תמיכה והכוונה חשובה לאנשים המעוניינים לקבל החלטות מושכלות לגבי הקריירה שלהם ולנווט בשוק העבודה.
בנוסף, יועצי תעסוקה יכולים לעזור לאנשים להישאר מעודכנים לגבי מגמות ושינויים בתעשייה ולעזור להם לפתח את הכישורים והידע הדרושים כדי להישאר תחרותיים בשוק העבודה.
בעולם שבו ביטחון תעסוקתי הולך ונהיה יותר ויותר אי ודאות, ייעוץ תעסוקתי יכול לספק שקט נפשי, ביטחון ולעזור לאנשים לקבל החלטות מושכלות לגבי הקריירה שלהם.

מאמרים קשורים שיכולים לעניין אותך:

פתח צ'ט
1
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן עומרי... איך אני יכול לעזור לך?
דילוג לתוכן